Rzecz o olsztyńskich wieżach

Więcej
2014/08/10 20:00 #5920 przez Adam Frenszkowski
Replied by Adam Frenszkowski on topic Rzecz o olsztyńskich wieżach
Tym razem tematyka sobotniego spaceru po Olsztynie obracała się wokół tego, co góruje w mieście ponad naszymi głowami, czyli wież o różnych formach architektonicznych i różnym przeznaczeniu. Dowiedzieliśmy się, jakie warunki musi spełniać dana budowla czy jej element, by mógł on zostać nazwany wieżą, dzięki czemu wiemy, że pokryte hełmami wykusze kamienicy Mrzyka przy placu Bema wieżami nie są. Na trasie naszej wędrówki po mieście obejrzeliśmy - głównie od zewnątrz - w sumie kilkanaście wież należących do kilku głównych typów, a więc: dawne wieże ciśnień przy dworcu kolejowym, wieże zegarowe, kościelne z dzwonami, wieża zamkowa o przeznaczeniu obronnym, wieżyczki obserwacyjne na budynkach mieszkalnych i gmachu rejencji, wieżyczka strzelnicza na peronie Dworca Głównego, a także wieżyczka niepełniąca żadnej funkcji, o przeznaczeniu czysto dekoracyjnym - na budynku poczty przy ulicy Kopernika. Do tego należałoby jeszcze dodać urokliwą wieżyczkę przy secesyjnej willi Wilhelminen Hof położonej przy ulicy Zientary - Malewskiej.
Prócz podziwiania olsztyńskich wież od ich zewnętrznej strony udało nam się także wejść do środka i wdrapać na szczyt dwóch spośród nich - wieży olsztyńskiego zamku, gdzie przy okazji obejrzeliśmy ciekawą wystawę czasową "Porcelanowa ornitologia", a także wieży byłego już kościoła garnizonowego, z tarasu której rozciąga się piękny widok na wzgórze Soja i północną część Olsztyna.
Wędrówkę naszą zakończyliśmy po czterech godzinach u stóp wieży olsztyńskiej katedry pw. Św. Jakuba.
Podobnie, jak moi przedmówcy, mam nadzieję, że sobotnia wycieczka nie będzie ostatnią poświęconą tematyce olsztyńskich wież i że w następnych latach tematyka ta rozwinie się w cykl spacerów, w ramach którego wejdziemy jeszcze na niejedną wieżę w naszym mieście :) .

Zapraszam do obejrzenia albumu ze zdjęciami, których jak zwykle zrobiłem mnóstwo ;)

plus.google.com/photos/10738603381488789.../6045560490634462625
Za tę wiadomość podziękował(a): basiad

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2014/08/10 10:29 #5918 przez agaziolk
Replied by agaziolk on topic Rzecz o olsztyńskich wieżach
Ja wycieczkę zakończyłam wspinaczką na wieże w Kościele "Garnizonowym". Ale mimo, że nie byłam do końca uważam, że było bardzo fajnie. Widzieliśmy kilka rodzajów wież, wiemy co wieża musi mieć by móc wieżą być ;) . Mam nadzieję, na kontynuację tej tematyki i wejście na inne wieże w Olsztynie.
Zapraszam do oglądania
plus.google.com/photos/10736815125353592.../6045847558468016929
Za tę wiadomość podziękował(a): Adam Frenszkowski, basiad

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2014/08/09 22:02 #5917 przez jer7kow
Replied by jer7kow on topic Rzecz o olsztyńskich wieżach
Wieże jak wieże, ale towarzystwo z którym te wieże się oglądało wyśmienite.
Zapraszamy do albumu zdjęć, tym razem produkcji zespołu ABWM. Rośniemy w siłę by Przewodnikowi Czeka żyło się dostatnio.
plus.google.com/photos/10579927504606380.../6045643213668080897
Pozdrawiamy!
Maria i Jerzy K.
Za tę wiadomość podziękował(a): agaziolk, Adam Frenszkowski, basiad

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2014/08/09 15:44 #5915 przez Wanda Piotrowska
Replied by Wanda Piotrowska on topic Rzecz o olsztyńskich wieżach
9.08.2014r
Kolejna odsłona Olsztyna -tym razem o olsztyńskich wieżach.Panie Danusia i Marta poprowadziły nas
w ciekawe miejsca i opowiedziały ciekawostki z nimi związane.Nie były to wszystkie wieże Olsztyna,
mamy nadzieję na powtórzenie cyklu.Wierzę,że wdrapię się jeszcze na jakąś wieżę w Olsztynie ;)

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2014/08/05 08:36 #5911 przez Andrzej Bobrowicz
Rzecz o olsztyńskich wieżach was created by Andrzej Bobrowicz
Po wymuszonej upałami przerwie w sobotę 9 sierpnia powracamy do Przewodnika czeka, tym razem wychodzimy na ulice Olsztyna. W 2010 r. zapoczątkowaliśmy minicykl: Rzecz o olsztyńskich..., rozpoczynając od odnajdywania krzyży w przestrzeni miejskiej, w zeszłym roku tematem były mosty. W sierpniu 2014 r. dwukrotnie będziemy uczestników i miłośników Przewodnika czeka próbować zainteresować i skłonić do dalszych indywidualnych poszukiwań, wszak tytuł to Rzecz o.. a nie Wszystko o..

9 sierpnia o 10.00 spotykamy się przy dworcu PKP Olsztyn Główny i startujemy z wycieczką Rzecz o olsztyńskich wieżach. O tym jakie mamy rodzaje wież w mieście opowiedzą Danuta Dominiczak i Marta Kruk, mam nadzieję, że będzie wiele nowych odkryć i wyłonią się dotąd niezauważone przez mieszkańców wieże.

Jeszcze kilka słów o przełożonej wycieczce I wojna światowa - Bitwa pod Tannenbergiem. Wycieczka nie została odwołana, a jedynie przełożona na sobotę 23 sierpnia na 9.00. Wszystkie rezerwacje pozostają ważne, jeżeli ktoś nie będzie mógł pojechać w nowym terminie to prosimy się zgłosić po zwrot wpisowego. Ciągle można się zapisać na tę wycieczkę za pomocą formularza zapisowego. Wejście do formularza można znaleźć na stronie aktywnie.olsztyn.eu w zakładce Przewodnik czeka przy spisie wycieczek na 2014 r. lub też na stronie www.mazury.pttk.pl w zakładce Zapisy online. Zapisać się można do 22 sierpnia, pozostało w tej chwili 39 wolnych miejsc. Wycieczka ta to okazja do poznania pól bitewnych na Warmii i Mazurach z czasów I wojny światowej i to dokładnie w 100-lecie wybuchu tej wojny.

Do zobaczenia na szlaku

Andrzej Bobrowicz

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.080 s.
Zasilane przez Forum Kunena