Elektrownie Wodne na rzece Łynie - 5 maja 2013

Więcej
2013/04/28 20:59 #4875 przez KOŁODROM
Zapraszamy wszystkich rowerzystów spragnionych: wspaniałych widoków, piękna przyrody i niesamowitych wrażeń na wycieczkę rowerową podczas, której będziemy mogli zwiedzić ekologiczne źródła wytwarzania energii elektrycznej.

Wyruszamy w dniu 05 maja 2013 r. (niedziela) o godz. 10:00 spod olsztyńskiego Ratusza na rajd rowerowy krótki -rodzinny w ramach Olsztyn. Aktywnie! Warto przyjechać z 20 min. przed rozpoczęciem rajdu, aby wypełnić kartę uczestnictwa.

Trasa rowerowa łatwa i przyjemna o długości ok. 25 km. Tempo jazdy rekreacyjne. Zakończenie rajdu ok. godz. 15:00 na olsztyńskiej Starówce, gdzie będzie możliwość wzięcia udziału w Europejskim Dniu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego /szczegóły/ .

W programie: Jak mówi licencjonowany przewodnik PTTK Jerzy Popiołek – trasa wycieczki rowerowej wiedzie przez malowniczy odcinek przełomowy Łyny, widok na dawne grodzisko Sądyty, jezioro zaporowe najstarszej w okolicy /1907 r./, zbudowanej do zasilania linii tramwajowych elektrowni ”Łyna”, działające do dziś oryginalne urządzenia elektrowni Brąswałd /1936 r/, zapora na Starej Łynie. Łyna jest najdłuższą i największą rzeką naszego województwa, ale w granicach Olsztyna płynie jedna rzeka od niej większa. Jest to Wadąg, który przy swoim ujściu do Łyny koło elektrowni, ma prawie dwukrotnie większy średni przepływ wody niż jego rzeka główna. Dla uczestników rajdu zaplanowano atrakcje i niespodzianki.

Rajd poprowadzi Piotr Stecki a ciekawostki będzie opowiadał Jerzy Popiołek, licencjonowany przewodnik PTTK. Dowiemy od kiedy leśne torfowisko przy ul. Leśnej jest objęte ochroną oraz nosi nazwę Rezerwat Mszar.

Trasa wycieczki: Olsztyński Ratusz-Nowowiejskiego- ścieżka rowerowa im. Z. Rojka - Las Miejski- Leśna- Elektrownia "Łyna"- Elektrownia Brąswałd- Wieś Redykajny- Leśna- Nowowiejskiego- Olsztyński Ratusz /mapka/
Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem rajdów rowerowych /szczegóły tutaj/

Zapraszamy, indywidualnych rowerzystów, do udziału w konkursie na najaktywniejszego uczestnika i uczestniczkę oraz rodziny do udziału w konkursie Rowerowa Rodzina.

Wyruszamy spod ratusza pod eskortą policji

Olsztyński ratusz

Jadąc ulicami Wyzwolenia, Nowowiejskiego i Bałtycką w stronę jeziora Długiego i wjedziemy tam na ładnie usytuowana ścieżkę rowerową im. Zbigniewa Rojka. Jadąc zgodnie z przepisami podjedziemy pod górkę obok mostu na jeziorze Długim kierując się w stronę ulicy Leśnej.

Wyjazd na ulicę Leśną

Ulica Leśną aż do oczyszczalni ścieków będziemy się poruszali w grupach 15-osobowych zgodnie z tym co mówią przepisy ruchu drogowego. Do elektrowni „Łyna” dojdziemy sprowadzając rowery schodami i przejeżdżając mostem a następnie kierując się w górę drogi do samej elektrowni.

Elektrownia wodna „Łyna”

Po zwiedzaniu tej wyjątkowej elektrowni z 1907 roku ruszymy dalej w stronę elektrowni w Brąswałdzie równie ciekawej budowli. Po pokonaniu podjazdu pojedziemy wzdłuż malowniczego wysokiego brzegu Łyny. Przejeżdżając przy ogródkach działkowych ponownie wjedziemy na leśne ścieżki.

Droga przy ogródkach działkowych niedaleko Wadąga


Leśna ścieżka wzdłuż Łyny

Jadąc drogami szutrowymi i leśnymi będziemy podziwiać piękno warmińskiej przyrody. Będziemy przejeżdżać między innymi przy przekopie Łyny przez liczne jeziorka zbudowanym specjalnie do zasilania elektrowni w Brąswałdzie. Po dojechaniu do elektrowni zatrzymamy się na placu obok niej by móc ją zwiedzić i wysłuchać ciekawych historii z nią związanych.

Łyna


Droga do elektrowni „Brąswałd”


Elektrownia w Brąswałdzie

Po zwiedzeniu elektrowni udamy się w drogę powrotną wzdłuż Łyny i poprzez zaporę na leśnie ścieżki, które zaprowadzą nas do Gutkowa a następnie najkrótsza drogą dojedziemy na starówkę.

Zapora niedaleko elektrowni

Oficjalny koniec rajdu nastąpi ok. godziny 15:00 na starym mieście gdzie będzie odbywać się Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Zapraszamy do udziału w tym niecodziennym wydarzeniu oraz do udziału w rajdzie :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.061 s.
Zasilane przez Forum Kunena