Bitwa pod Tannenbergiem

Więcej
2014/08/25 20:35 #5962 przez Adam Frenszkowski
Replied by Adam Frenszkowski on topic Bitwa pod Tannenbergiem
Zaległa wycieczka autokarowa śladami bitwy pod Tannenbergiem w sierpniu 1914 r. pomimo braku jednej z pierwotnie przewidzianych atrakcji (przejazd drezyną) wypadła wspaniale. Jest to przede wszystkim zasługa przewodników Piotra Redelbacha i Krzysztofa Ciesińskiego, którzy do poprowadzenia tej wyprawy przygotowali się jak mało kto. Dzięki ich obfitującym w szczegóły i dokładne dane faktograficzne opowieściom uczestnicy wycieczki mogli w pełni zapoznać się z historią bitwy tannenberskiej - jej genezą, dokładnym przebiegiem działań zbrojnych (niemal godzina po godzinie), biorącymi w niej udział jednostkami i związkami taktycznymi armii niemieckiej i rosyjskiej oraz ich ruchami w dniach bitwy, terenem działań bojowych, itd. Przewodnikom należą się duże gratulacje i wyrazy podziwu za dogłębne opanowanie obszernego i trudnego materiału faktograficznego związanego z dziejami bitwy.
Pogoda sobotniego poranka niezbyt zachęcała do udziału w jakiejkolwiek imprezie turystycznej i wydawało się początkowo, że czeka nas powtórka z dżdżystej aury poprzedniej wycieczki autokarowej szlakiem konnym hrabiny Marion Doenhoff. Na szczęście dość szybko się rozpogodziło i wycieczka przebiegała przy dość przyjemnej, a nawet momentami słonecznej pogodzie.
Odwiedziliśmy miejsca związane z działaniami zbrojnymi w ramach bitwy pod Tannenbergiem oraz cmentarze wojenne, na których pochowani są polegli w czasie walk żołnierze obu ścierających się armii. Zawitaliśmy na polach pod Frąknowem, Orłowem i Muszakami. Odwiedziliśmy cmentarze wojenne we Frąknowie, Łynie, Orłowie i Drwęcku. Widzieliśmy także obelisk poświęcony dowódcy rosyjskiej 2. Armii "Narew" - gen. Aleksandrowi Samsonowowi ustawiony w miejscu jego okrytej aurą tajemnicy śmierci, w lasach koło wsi Przeździęk Wielki. Tam również zupełnie nieoczekiwanie, wśród mchów i paproci, natrafiliśmy na legendarny skarb armii gen. Samsonowa, którym okazała się być... torba pełna łakoci :) .
Podczas wycieczki odwiedziliśmy też Nidzicę, gdzie na zamkowych krużgankach można było obejrzeć wystawę fotogramów ukazujących rosyjską okupację miasta w sierpniu 1914 roku i zniszczenia, jakie pozostawiły po sobie w Nidzicy działania zbrojne I wojny światowej.
Nie mogło nas oczywiście zabraknąć w miejscu, w którym już po zakończeniu I wojny światowej znajdował się największy w Prusach Wschodnich obiekt upamiętniający niemieckie zwycięstwo w bitwie tannenberskiej, czyli zbudowany w latach 1924 - 1927 monumentalny pomnik, tzw. Tannenberger Denkmal. W 1934 roku w jednej z ośmiu tworzących go wież złożono zwłoki marsz. Paula von Hindenburga, głównego autora niemieckiego zwycięstwa w bitwie. Pomnik ten znajdował się w okolicach Olsztynka, obecnie w jego miejscu rozciąga się szczere pole i stoi informująca o nim tablica (pomnik został wysadzony przez Niemców w powietrze u schyłku II wojny światowej, a szczątki po wojnie rozebrano i wykorzystano m.in. do odbudowy niektórych budynków w Warszawie).
Na zakończenie wycieczki odwiedziliśmy wzgórze w pobliżu Dorotowa, z którego rozciąga się wspaniały widok na Jezioro Wulpińskie. Znajduje się tam również krzyż i głaz poświęcony żołnierzom poległym w tych okolicach podczas walk w sierpniu 1914 r.

Zapraszam jak zwykle do obejrzenia zdjęć z wycieczki:

plus.google.com/photos/10738603381488789.../6051526842742181345

Miłego oglądania i korzystania! :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Wanda Piotrowska, agaziolk

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2014/08/24 13:17 #5954 przez agaziolk
Replied by agaziolk on topic Bitwa pod Tannenbergiem
Po tygodniowej nieobecności powracam na trasy "Przewodnika" i to na bardzo fajną wycieczkę (właściwie to wszystkie są fajne). Wycieczka przekładana, zmieniana ale w końcu się odbyła. Wszystko udało nam się zobaczyć, nic nie wypadło z programu i wszyscy byli zadowoleni. Przewodnicy jak zwykle świetnie przygotowani, z pamięci wyliczali jednostki związane z bitwą pod Tannebergiem. Podziwiam, ja do tych numerów i nazw wojskowych nigdy nie miałam głowy. Zobaczyliśmy też miejsca o których prawie nikt nie wie jak pomnik gen. Samsonowa czy pomnik pod Dorotowem.
A co jeszcze widzieliśmy, co znaleźliśmy w lesie itp. niech pokażą zdjęcia
plus.google.com/photos/10736815125353592.../6051074885359780673
Za tę wiadomość podziękował(a): Wanda Piotrowska, Adam Frenszkowski

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2014/08/24 08:31 #5952 przez Wanda Piotrowska
Replied by Wanda Piotrowska on topic Bitwa pod Tannenbergiem
Wycieczka prowadzona przez panów Krzysztofa i Piotra była udana :)
Nasz szlak prowadził do miejsc gdzie walczyli i ginęli żołnierze podczas I wojny światowej.
Przy jednym z pomników został znaleziony legendarny "skarb" ;)
Pogoda nam sprzyjała, chociaż sobotni poranek przywitał szykujących się do wyjazdu turystów chmurami
i deszczem.
Dziękujemy za wspaniałą "wędrówkę " leśnymi traktami :)

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2014/08/23 21:50 #5951 przez jer7kow
Replied by jer7kow on topic Bitwa pod Tannenbergiem
Wyprawa do Tannenbergu nie dotarła. Ale i tak było OK. Zapraszam do albumu ze zdjęciami:
plus.google.com/photos/10579927504606380.../6050834845974784065
PS. Główne wejście w obręb Honorowego Podwórca Ehrenhof Mauzoleum Hindenburga było od strony północnej, czyli od drogi którą przyszliśmy, gdyż zwłoki marszałka złożono w wieży południowej vis a vis wejścia.
Pozdrawiamy!
Maria i Jurek K.
Za tę wiadomość podziękował(a): Wanda Piotrowska, agaziolk, Adam Frenszkowski

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2014/07/29 08:52 #5902 przez Andrzej Bobrowicz
Bitwa pod Tannenbergiem was created by Andrzej Bobrowicz
Kolejna wyprawa autokarowa przed nami, czas uczcić 100 rocznicę wybuchu I wojny światowej. Celem podróży będą miejsca bezpośrednio związane z bitwą tannenberską jak Frąknowo, Łynę, Orłowo wraz z tragicznym dla generała Aleksandra Samsonowa Przeździękiem Wielkim. Wycieczka jest odpłatna w cenie 30 zł, zapisy za pomocą formularza zapisowego na stronie www.mazury.pttk.pl, aktualnie pozostały jeszcze 32 wolne miejsca. Poniżej krótka instrukcja jak prawidłowo zapisać się na wycieczkę.

JAK ZAPISAĆ SIĘ NA WYCIECZKĘ AUTOKAROWĄ PRZEWODNIK CZEKA?

1.Wchodzimy na stronę internetową www.mazury.pttk.pl
2.W zakładce Aktualności i imprezy wybieramy zapisy online
3.Pod hasłem Lista kategorii imprez turystycznych odnajdujemy Olsztyn Aktywnie
4.Odnajdujemy formularz zapisowy Przewodnik czeka
5.Jeżeli nie ma hasła Zapisy zakończone wypełniamy formularz i wysyłamy
6.Potwierdzenie zapisu otrzymujemy zwrotnym mailem na nasz adres
7.Po otrzymaniu potwierdzenia w ciągu dwóch dni dokonujemy wpłaty 30 PLN przelewem na konto Oddziału Warmińsko-Mazurskiego PTTK w Olsztynie Kredyt Bank 19 1500 1562 1215 6004 7189 0000 bądź też wpłacić gotówkę w Miejskiej Informacji Turystycznej w Ratuszu przy 1 maja w godz. od 10.00 do 18.00

Startujemy tym razem wyjątkowo w niedzielę 3 sierpnia, odjazd autokarów z parkingu przy ul. Nowowiejskiego o 9.00. Przewodnikami w tym dniu będą Krzysztof Ciesiński i Piotr Redelbach. Do zobaczenia na szlaku.

Andrzej Bobrowicz

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.088 s.
Zasilane przez Forum Kunena