Szlakiem Łyny i Wadąga - 30 sierpnia 2014

Więcej
2014/08/24 20:33 - 2014/08/25 15:52 #5958 przez KOŁODROM
Zapraszamy wszystkich rowerzystów spragnionych niesamowitych wrażeń na wycieczkę rowerową podczas, której będziemy podziwiali uroki przyrody oraz zobaczymy zobaczymy jak zmienił się teren po koszarach i fabryce mebli.
Rajd finansowany przez Urząd Miasta Olsztyn.
Wyruszamy w dniu 30 sierpnia 2014 r. (sobota) o godz. 10:00 spod olsztyńskiego Ratusza na rajd rowerowy krótki -rodzinny w ramach Olsztyn. Aktywnie! Warto przyjechać z 20 min. przed rozpoczęciem rajdu, aby wypełnić kartę uczestnictwa.
Trasa wycieczki przebiega przez tereny ciekawe krajobrazowo i bardzo malownicze, drogami o zróżnicowanej nawierzchni o długości ok. 44 km. Tempo jazdy spokojne, w przeważającej części drogami szutrowymi i leśnymi w otoczeniu lasy i dziewiczej przyrody.
W programie: Przejedziemy nad rzeką Wadąg, która przy ujściu do Łyny płynie malowniczą, głęboką doliną. Elektrownia Łyna jest najstarszą, a Brąswałd największą w okolicy Olsztyna. Obie elektrownie posiadają nadal czynne, oryginalne maszyny z lat 20-tyh i 30-tych XX wieku. Podczas wycieczki dowiemy się: Co zadecydowało o tym , że to Łyna jest rzeką główną, a nie Wadąg. Rajd poprowadzi Jolanta Abłam a ciekawostki będzie opowiadał Jerzy Popiołek, licencjonowany przewodnik PTTK.
Trasa wycieczki: Olsztyński ratusz- 1-go Maja- Al. Wojska Polskiego- Jagiellońska- Las Miejski- Kieźliny - Al.Wojska Polskiego- Elektrownia wodna Łyna- Szlak pieszy czerwony- Elektrownia Brąswałd- Wieś Redykajny- Redykajny- Hozjusza- Narcyzowa- Las Miejski- Jezioro Długie /makpa/
Osoby w wieku poniżej 18 lat mogą uczestniczyć wyłącznie pod opieką rodziców lub opiekunów. Przyjeżdżamy sprawnym rowerem i zabieramy ze sobą prowiant i picie oraz ubiór odpowiedni do warunków pogodowych. Obowiązkowo zabieramy dobry humor i szeroki uśmiech. Udział bezpłatny. Uczestnicy rajdu są ubezpieczeni po wypełnieniu karty uczestnictwa.

Startujemy spod olsztyńskiego Ratusza, przejeżdżamy ulicami Olsztyna pod eskortą policji.


Olsztyński ratusz.

Dalej pojedziemy ścieżkami leśnymi. Miniemy Park Ptaków Ozdobnych oraz schronisko dla zwierząt.


Las Miejski, przed tablicą Parku Ptaków Ozdobnych.

Szlakiem żółtym będziemy zmierzać w kierunku Elektrowni Wodnej Łyna. Jest to najstarsza elektrownia w okolicy Olsztyna.


Elektrownia Łyna.

Tu musimy podprowadzić rowery pod górę. I chociaż ten odcinek nie należy do łatwych, to widoki z góry na rzekę Łynę są warte naszego wysiłku.
Zostawimy szlak żółty i dalej już pojedziemy szlakiem czerwonym w stronę największej w Olsztynie Elektrowni wodnej Brąswałd. Tu przewodnik opowie nam o historii tego miejsca.


Elektrownia Brąswałd.


Zapora na Łynie.

Przejedziemy przez tamę, gdzie na chwilę zatrzymamy się i nieco odpoczniemy, ponieważ znów odcinek jest trochę trudniejszy – pod górkę. Ale cel naszej wycieczki coraz bliżej. I tak dojedziemy do wsi Redykajny.


Polna droga przy Redykajnach.

Jeszcze tylko ulicą Wąwozową dojedziemy do „grzybka”, tu poczekamy na wszystkich, żeby całą grupę wjechać na festyn zorganizowany przez Urząd Miasta z okazji półmetka OA. Tu czeka nas wiele atrakcji i nagród przygotowanych z myślą o wszystkich aktywnych.


Parking z "grzybkiem" niedaleko jez. Długiego.

Finał na pomoście Żubra.


Pomost Żubra.

Na pewno będzie nas więcej! Do zobaczenia na rajdzie :)
Ostatnia2014/08/25 15:52 edycja: KOŁODROM od.
Za tę wiadomość podziękował(a): Maro

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.220 s.
Zasilane przez Forum Kunena